سبزی خشک

همه ی ما روزانه از سبزیجات مختلف به صورت خشک شده یا تازه استفاده می کنیم. موارد استفاده سبزیجات خشک بسیار متنوع است که هرکدام خواص منحصر به فردی دارد. به عبارت دیگر به مجموعه ای از سبزی های خوراکی و خوش عطری که برای طبخ بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد را سبزی خشک می گویند.

استفاده از سبزیجات خشک

همه ساله مردم سبزیجاتی را که قابلیت خشک شدن دارند و به نوعی می توان گفت که برای خشک کردن مناسب هستند و در برخی از فصول سال به فراوانی یافت می شوند، به روش های مختلفی به صورت صنعتی یا خانگی خشک کرده و در انواع غذاهای مختلف یا بعضی نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می دهند.

امروزه این روش و استفاده از سبزیجات خشک بسیار رواج دارد و برخی معتقد هستند که آشپزی با بعضی  از سبزیجات خشک، طعم بهتری می تواند داشته باشد.

طرز استفاده از سبزیجات خشک

شما می توانید از سبزیجات خشک شده به راحتی برای انواع غذا ها، آش و سوپ استفاده کنید. یکی از مزیت های سبزیجات خشک آن است که ماندگاری بالایی داشته و می توانید به مدت طولانی از آن استفاده کنید و همیشه در دسترس است.

طرز استفاده از سبزیجات خشک به این صورت است که در ابتدا سه یا چهار ساعت قبل تر سبزیجات را درون آب سرد بگذارید تا خیس شده و نرم شود. در این حالت می تواند به سبزی تازه نیز تبدیل شود.

اگر در شرایط استاندارد، یک کیلو گرم سبزی تازه پاک شده را خشک کنیم، حدودا ۷۰ گرم سبزی خشک تبدیل می شود. به عبارت دیگر(اگر یک کیلو سبزی تازه احتیاج دارید، ۷۰گرم سبزی خشک برایتان کافی است.)

به طور کلی  قبل از این که از سبزی خشک استفاده کنید، با توجه به نوع سبزی، بهتر است بین ۱ الی ۳ ساعت در آب سرد خیسانده شود و بعد مورد استفاده قرار گیرد. ضمنا در غذاهایی که درصد آب بالایی دارند مانند سوپ، آش و…می توانیم مستقیما از سبزی خشک استفاده کنیم.

البته امروزه به دلیل مشغله کاری بسیاری از خانم ها، از سبزی خشک شده در همان لحظه استفاده می کنند تا سریع تر بتوانند غذای خود را آماده کنند.

سبزی خشک تا چه مدت قابل استفاده است

برخلاف تصور مردم، سبزیجات خشک نیز بعد از مدتی مرغوبیت، کیفیت، ویتامین‌ها و مواد معدنی خود را از دست می دهند و گزینه مناسبی برای مصرف نمی باشند. بنابراین مدت زمان استفاده و نگهداری از آن بسیار مهم است، اما برای بعضی از افراد این سوال پیش می آید که سبزی خشک تا چه مدت قابل استفاده است؟

باید به این نکته توجه کنیم که این سبزیجات خشک هم مانند دیگر محصولات، دارای تاریخ انقضا هستند و بعد از تایم مشخصی کیفیت و مرغوبیت خود را از دست می دهند. موارد مختلفی می تواند روی کیفیت سبزیجات و ماندگاری آن ها تاثیرگذار باشد که می توان از خرید سبزیجات مرغوب شروع شده و تا نگهداری ایده آل و مطلوب آن ها ادامه داشته باشد.

نحوه نگهداری صحیح انواع سبزیجات خشک شده

یکی از عوامل مهم در افزایش ماندگاری سبزیجات خشک شده طریقه نگهداری آن است، باید سبزیجات را  در مکان‌های خشک و به دور از نم و رطوبت نگه داری کنند. رطوبت و نم یکی از عوامل اصلی مخرب مواد غذایی و محصولات است که می تواند به سادگی وارد بافت مواد غذایی شده و باعث ایجاد کپک و مشکلات دیگری شود.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد آن است که سبزیجات را در محل های خنک نگه داری کنید ، مکان های گرم شرایط را برای رشد انواع میکروب و باکتری فراهم می کند، بنابراین سبزیجات خشک را در مکان های خنکی نگه داری کنید.

بعضی از سبزیجات را می توان در مدت زمان بیشتری نگه داری کرد اما بعضی دیگر در مدت زمان کمتری مواد مغزی، املاح و ویتامین های خود را از دست می دهند. بنابراین توجه به نوع سبزیجات نیز برای نگهداری آن ها بسیار مهم است. سبزیجات خشک شده‌ای مانند: پونه کوهی، ریحان و جعفری را می‌توان به مدت ۲ الی ۳ سال نیز نگهداری کرد.

سبزیجات خشک شده‌ای مانند: نعنا و شوید را می‌توان به مدت ۳ الی ۴ سال در شرایط خوبی نگهداری کرد. بعضی از سبزی‌ها و ادویه جات مانند: زیره سبز و فلفل را می‌توانیم به مدت زمان بیشتری در شرایط خوبی نگهداری کنیم. ماندگاری این مواد تا ۵ الی ۶ سال خواهد بود.

مزایای استفاده از سبزی خشک نسبت به سبزی تازه

تنوع موجود در سبزیجات خشک نسبت به سبزیجات تازه بیشتر بوده و شما می توانید در همه فصول سال از آن‌ها استفاده نمایید. به دلیل خشک شدن و هم‌چنین حذف قسمت‌های اضافه سبزی ماندگاری سبزی خشک بسیار بیشتر از سبزی‌های تازه است. یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از سبزی‌های خشک، در دسترس بودن می‌باشد و شما هر زمانی که احتیاج  داشته باشید می توانید آن را از فروشگاه ها تهیه کنید.

همه ی مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در سبزی تازه نیز در سبزی خشک وجود دارد. یکی دیگر از مزایای استفاده از سبزی‌های خشک، سهولت در استفاده از آن می‌باشد و شما دیگر نگران وقت نداشتن و یا تمیز کردن سبزیجات تازه برای استفاده از آن نخواهید بود. سبزی‌های خشک شده  نسبت به سبزی های تازه دارای قیمت مناسب‌تری بوده و صرفه اقتصادی نیز دارد.

یکی از مهمترین مزیت سبزی‌های خشک شده نسبت به سبزی تازه آن است که شما نگران پیدا کردن و خرید سبزی تازه، پاک کردن و تمیز کردن آن، در موقع آماده شدن، اندازه بودن سبزی تازه و پختن آن به مدت زیاد و… نخواهید بود و می توانید به راحتی با استفاده از سبزی های خشک  در کمترین زمان، غذای مورد علاقه خود را پخت نمایید.

چگونه از سبزی خشک استفاده کنیم

برای بعضی از افراد سوال پیش می آید که چگونه از سبزی خشک استفاده کنیم؟ در جواب می توان گفت که سبزی خشک در حقیقت استفاده ی بسیار راحت تری نسبت به سبزیجات تازه دارند. به این دلیل که وقتی ما سبزیجات تازه را خریداری می کنیم، زمان بسیاری برای پاک کردن، شستن و خورد کردن آن می گذاریم و ممکن است همه ی افراد این فرصت را نداشته باشند.

 

امروزه شرکت های بسیاری سبزیجات تازه را تهیه کرده و به صورت کاملا استاندارد و بهداشتی، با استفاده از دستگاه های مدرن به خشک کردن سبزی ها، سپس بسته بندی آن ها به صورت کاملا مکانیزه می پردازند.

برای افرادی که فرصت خرید سبزیجات تازه را ندارند و یا حتی در بعضی از فصل های سال ممکن است بعضی از سبزیجات موجود نباشد، می توانیم از سبزیجات خشک استفاده نمایند، که آشپزی با آن نیز بسیار راحت و دلچسب است. شما مشتریان عزیز می توانید محصول انتخابی خود را از طریق راه های ارتباطی همین سایت سفارش داده و در کمترین زمان درب منزل تحویل بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *